Z miłości do Ani. Krzyk i wyzwolenie. Na podstawie dzienników Jamesa Hodgesa / James Copeland

23. z miłości do ani brak

Z miłości do Ani : krzyk i wyzwolenie : na podstawie dzienników Jamesa Hodgesa = For the love of Ann / James Copeland ; tł. Maria Wójtowicz. – Warszawa : Fundacja SYNAPSIS, 1995. – 142 s. : il. ; 21 cm. – (Inne niż Inni ; 3). – ISBN 83-902232-1.

Książka jest opowieścią o kilkunastoletniej walce rodziców o zdrowie autystycznej Ani. Autorem książki jest James Copland, angielski publicysta, który na podstawie rozmów z Jackiem i Ivy Hodgesami i dzienników prowadzonych przez ojca, odtworzył drogę, jaką przebyli oni w poszukiwaniu właściwej diagnozy dla chorego dziecka. U Ani po urodzeniu stwierdzono głębokie upośledzenie i nie dawano szans na poprawę. Umieszczenie dziecka w specjalnych ośrodkach również nie przyniosło rezultatów. Dopiero opieka i terapia w domu oraz nauczanie indywidualne pozwoliło Ani osiągnąć samodzielność aż do rozpoczęcia pracy zawodowej. Książka opisuje realia lat 70 i metodę terapeutyczną rodziców – tzw. terapię klapsem, która dziś uznana jest za nieskuteczną i szkodliwą, jednak stanowi świadectwo rozwoju badań nad terapią autyzmu.

Wstęp – 7. – Przedmowa – 13. – Dziecko przychodzi na świat – 19. – Pożegnanie z „lalą” – 35. – „Druh” – 51. – Pierwsze słowo – 64. – Prawa – lewa – 76. – Odtrącona – 93. – To już przeszłość – 105. – Uczennica i gosposia – 114. – Wielu nowych przyjaciół – 124. – Epilog – 135.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s